עברית / العربية English
         
 
 

 


 
 
News & Updates
בקרוב יעלה אתר אינטרנט חדש לחממה החברתית
---------------------------------------------------
פורסמו שמות הזוכים והתמונות בתחרות הצילום בעיר עכו!
לצפייה לחצו כאן
---------------------------------------------------
מוזמנים להתעדכן בדף הפייסבוק שלנו!
להצטרפות לחצו
---------------------------------------------------
לקריאה נוספת, בקרו אותנו בבלוג החממה החברתית
לכניסה לחצו כאן
---------------------------------------------------
       > אגם מעלות












 

תכנון נוף 40 | אגם מעלות | אדר' נוף רקפת סיני ואדר' נוף שחר צור

 

אגם מעלות הינו אגם מלאכותי השוכן בערוץ נחל פקיעין, איזור עשיר במשקעים (כ-900 מ"מ בשנה), ובמגוון מערכות תרבות, צומח וחי. מרחב התכנון משתרע על פני שטח של 350 דונם, אשר במרכזו נמצא אגם מלאכותי ששטחו 51 דונם -  אגם המונפורט. השטח נמצא בתחום הסטטוטורי של המועצה המקומית מעלות ושל המועצה האיזורית מעלה יוסף. בחורף מוזן האגם ממי גשמים, בעוד שבקיץ הוא מגיע לסף התיבשות. מי נחל פקיעין הסמוך מוסטים ומועברים במוביל תת-קרקעי העוקף את האגם, וחוזר לזרימה טבעית באפיק הנחל בחלקו הצפון-מערבי של האגם. העיר מעלות פרושה על מורדות ההר, מערבית לאגם, ומהווה דופן חשוב לפארק. תכנון מעמיק של פארק האגם וסביבתו מחייבים עיסוק בדילמות סביבתיות, כלכליות וחברתיות מאתגרות ומגלמות בתוכן פוטנציאל רב ליצירת יעד נופי/ תיירותי בקנה מידה ארצי, כמו גם מרכז לפעילות אנושית אזורית ומקומית, שבשלב זה עדיין אינו ממומש.
בסמסטר חורף תשע"ד עבדו הסטודנטים של שנה ג' במסלול אדריכלות נוף על יצירת תכנית אב כללית לפארק אגם מעלות ופעלו במקביל לצוות תכנון רחב ששקד על הכנת תב"ע מחודשת לאזור. נושאי הקורס עסקו במרחב שבין קהילה ואקולוגיה, תוך דיון והצעת פתרונות לסוגיות סביבתיות, ותרגומן של פתרונות אלו לביטוי פיזי בתכנית אב של מרחב פתוח עם דופן עירונית.
במסגרת הקורס הפיקו הסטודנטים הפנינג ירוק במסגרת פסטיבל קיימות שהתקיים במקום בהשתתפות תלמידי אורט תרשיחא והציגו את רעיונותיהם לגבי תכנון עתידי של המקום.


קישור לאתר הקורס
סרטון הפנינג ירוק 1
סרטון הפנינג ירוק 2
קישור למקבץ הגשות הסטודנטים בפסטיבל הקיימות
 


2013© כל הזכויות שמורות ל “החממה החברתית דיוור וקהילה”
לייבסיטי - בניית אתרים