עברית / العربية English
         
 
 

 


 
 
News & Updates
בקרוב יעלה אתר אינטרנט חדש לחממה החברתית
---------------------------------------------------
פורסמו שמות הזוכים והתמונות בתחרות הצילום בעיר עכו!
לצפייה לחצו כאן
---------------------------------------------------
מוזמנים להתעדכן בדף הפייסבוק שלנו!
להצטרפות לחצו
---------------------------------------------------
לקריאה נוספת, בקרו אותנו בבלוג החממה החברתית
לכניסה לחצו כאן
---------------------------------------------------
       > דיור בר השגה


 


דיור בר השגה | שכונת בת גלים | מיכל יוקלה


האתגר: עיבוי דיור בשיכון הבריגדה בבת גלים, חיפה
הקורס 'דיור בר השגה' הועבר לראשונה בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון בסמסטר אביב תשע"ב. הקורס עסק בהיבטים תכנוניים ואדריכליים של דיור (Housing) בכלל ודיור בר-השגה (Affordable Housing) בפרט ובאחריות התכנונית והחברתית של האדריכל והמתכנן. בקורס למדו 26 סטודנטים לארכיטקטורה בשנות הלימודים השניה, השלישית והרביעית לתואר. הקורס נתמך על-ידי החממה החברתית לדיור וקהילה ושילב הרצאות, הרצאות אורח ודיונים כיתתיים.
במהלך הסמסטר הכינו הסטודנטים שני תרגילים:

א. ניתוח תקדימים של פרויקטים המכילים דיור בר השגה בעולם
במסגרת התרגיל כל צוות סטודנטים ניתח 2-3 פרויקטים בנויים המכילים דיור בר השגה ודיור ציבורי במדינות שונות. ניתוח התקדימים הוצג בכיתה. בנוסף, הוצגו התקדימים המנותחים בתערוכה 'איך מתכננים דיור אחר?' בכנס יום האדריכל. בתערוכה הוצגו עשרות פרויקטים של מבנים המכילים דיור ציבורי ו/או דיור בר השגה, שנבנו במדינות מערביות בשני העשורים האחרונים. כל פרויקט נבחן בשני היבטים: היבטים של מדיניות דיור שאפשרו את הקמת הפרויקט והיבטים אדריכליים ותכנוניים של המבנה הפיזי.
מטרת התערוכה הייתה להציג צורות מגורים, שכונות ופתרונות דיור המיושמים בעולם ולהראות לקהילת האדריכלים כי קיימים פתרונות וצורות דיור אחרים ומגוונים יותר מאלו המיושמים בישראל. המתבוננים בתערוכה התעמתו עם השאלות שעלו ממנה: האם ניתן לתכנן צורות מגורים בטיפולוגיות מגוונות ושונות מאלה שאנו מכירים? האם ניתן לתכנן שכונות מגורים שאינן הומוגניות בצורתן הפיזית ובהרכבן האנושי? כיצד משלבים בין יחידות דיור ציבורי, יחידות של דיור בר השגה ויחידות דיור בשוק החופשי? מהן ההזדמנויות והאפשרויות בתכנון תמהיל דיור? האם דיור ציבורי יכול להיות בעל דימוי חיובי ומראה עכשווי? האם ניתן לשלב דיור בר השגה בתהליכים של התחדשות עירונית?
בכנס השתתפו מאות אדריכלים ומתכננים פעילים, צעירים ווותיקים, מכל רחבי הארץ. התערוכה זכתה לביקורות נלהבות ולהתעניינות רבה מצד המבקרים. רבים מהאדריכלים הופתעו לגלות כי ניתן לתכנן דיור ציבורי ודיור בר השגה תוך יצירת איכויות אדריכליות ועירוניות. חבר הכנסת מאיר שטרית שפתח את הכנס התעמק בתערוכה ואמר כי לא ידע ש'דיור ציבורי יכול להראות ככה'.
 
ב. תכנון עיבוי דיור בשיכון הבריגדה בבת גלים, חיפה
במסגרת תרגיל זה הציעו הסטודנטים הצעות תכנוניות להתערבות ועיבוי במבני שיכון קיימים בשיכון הבריגדה בשכונת בת גלים. התרגיל נעשה בשיתוף עם עמותת 'ידיד', עם עמותת 'גלים' המקומית, עם הקליניקה המשפטית באוניברסיטת חיפה ובברכת ראש צוות שימור מבנים של עיריית חיפה.  
פרויקט העיבוי הוא 'פרויקט אמיתי' וישים. הוא חלק אחד מפרויקט רחב היקף שמנהלת עמותת ידיד במסגרתו מתוכננים ניוד זכויות בין מגרש 'בתול' בשכונה בבעלות יזם חברתי פרטי לבין מתחם שיכוני הבריגדה.
שיכוני הבריגדה נבנו בשנת 1945 ומוגדרים כמתחם לשימור, אך טרם הוגדרו הגדרות שימור ברורות ומחייבות. בשיכון כ- 290 יח"ד קטנות, מצבו הפיזי ירוד ומוזנח ונדרשת התערבות והגדרת מסגרת לשיקום והתחדשות. במתחם אחוז גבוה של שוכרים, דיירים הנמנים על שכבות סוציו אקונומיות בינוני ומטה, תושבים מבוגרים, ריכוז גדול של משפחות מחבר העמים אשר עלו לארץ בשנות ה-90 ומשקי בית של 1-2 נפשות. התושבים הביעו חיבור לשכונה ורצון להמשיך ולהתגורר בשיכון.
במסגרת הפרויקט חקרו ולמדו הסטודנטים את המאפיינים הפיזיים והחברתיים של השכונה והמתחם ותיכננו פרויקט עיבוי. כל אחת מקבוצות הסטודנטים חקרה את השטח, שוחחה עם תושבים ובנתה לעצמה פרוגרמה פיזית וחברתית של הפרויקט המתוכנן. הסטודנטים התבססו על סקר תושבים במתחם שהוכן ע"י הקליניקה המשפטית באוניברסיטת חיפה.
14 ההצעות התכנוניות של הסטודנטים הוצגו במהלך יום הגשות ודיונים בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון. התושבים הוזמנו ליום ההגשות וכעשרה מהם השתתפו ביום ההגשות- צעירים וותיקים, פעילים, אדריכלים, המתגוררים בשכונה ובמתחם. התגובות להצגת הפרויקטים היו מגוונות ומתעניינות מאוד מצד התושבים. התושבים בירכו על היוזמה לפרויקט והתייעצו לגבי אפשרויות המשך קידום הפרויקט.
הצעות הסטודנטים מציגות מגוון של אפשרויות תכנוניות לפיתוח המתחם. כלל ההצעות מציגות עושר של הזדמנויות ואפשרויות להמשך פיתוח וקידום המרקם הפיזי והתושבים. הצעות הסטודנטים מאוגדות לחוברת אשר תפורסם לשותפים לפרויקט ולמקבלי החלטות בעיריה להמשך מימוש וקידום הפרויקט. הפרויקט זכה לתהודה תקשורתית והוא ימשיך להתקיים בעזרת עמותת 'ידיד' וקרן קראון.

קישור למקבץ תקדימי הסטודנטים לפרוייקטים מרחבי העולם
 


2013© כל הזכויות שמורות ל “החממה החברתית דיוור וקהילה”
לייבסיטי - בניית אתרים