עברית / العربية English
         
 
 

 


 
 
News & Updates
בקרוב יעלה אתר אינטרנט חדש לחממה החברתית
---------------------------------------------------
פורסמו שמות הזוכים והתמונות בתחרות הצילום בעיר עכו!
לצפייה לחצו כאן
---------------------------------------------------
מוזמנים להתעדכן בדף הפייסבוק שלנו!
להצטרפות לחצו
---------------------------------------------------
לקריאה נוספת, בקרו אותנו בבלוג החממה החברתית
לכניסה לחצו כאן
---------------------------------------------------
       > חן נאור


 


השדרה | חן נאור

 
 
מחקר התזה עוסק במהותו בקשר שבין האקדמיה וקהילות מקומיות, ומטרתו היא לחשוף היבטים שונים המאפיינים את היחסים שבניהם. המחקר מתמקד ביחסים שבין סטודנטים, הנוטים להתגורר באזורים מובחנים, לבין קהילות התושבים המקומיים באזורי המכללות תל-חי, ספיר וסחנין.

כפי שעולה מן המחקר עד כה, נראה שנוכחות של סטודנטים בישובים ובאזורי המכללות משפיעה על הקהילות המקומיות מבחינה חברתית, תרבותית ופיזית. כמו כן עולה כי ציפיות הקהילות וגורמים בישובים מהמוסדות האקדמיים ומהסטודנטים הלומדים בהם אינן בהכרח תואמות את המציאות. יחד עם זאת נראה כי במובנים רבים ניתן לשפר ציפיות אלה, לצד שיפור ביחסי הגומלין בין הגורמים, ובכך להביא לתועלת הדדית רבה לסביבה כולה.
מחקר הפעולה מהווה נדבך אקטיבי לשני נדבכי המחקר הראשוניים, התיאורטי והאמפירי, ומטרתו היא לקדם חלק מן הסוגיות בהן הוא עוסק. הפעולות הנעשות במסגרתו כוללות שיתוף פעולה עם ארגון "שגרירי רוטשילד" בשדרות, אשר מבקש לחזק את הקשר בין מכללת ספיר והסטודנטים שלה לבין תושבי שדרות והעיר בכלל.

תהליך למידה משותף ומעמיק שביצע הארגון בשנה"ל תשע"ב, אשר נערך בשיתוף עם מגוון קהילות (תושבים, בעלי עסקים וראשי הרשות המקומית), הביא לזיהוי פוטנציאל התרומה לקהילות העיר שדרות על-יד חיזוק הקשר בניהן לבין המכללה והסטודנטים. נמצא כי חיזוק הקשר מצריך את משיכתם של סטודנטים רבים יותר לגור בשדרות (כיום גרים בעיר כ-500 סטודנטים בלבד, לעומת כ-1500 הגרים בישובים הכפריים בסביה), תוך שיפור הנגישות בין שכונות העיר לבין המכללה. האמצעי שנבחר למימוש הפוטנציאל היה קידום פיתוחו של שביל הולכי רגל ואופניים שיקשר בין המכללה והעיר.

המחקר הנוכחי השתלב בתכנית פעולה זו לקידום השביל, ובמסגרתו נערכו מפגשים עם צוות הפעילים מטעם "שגרירי רוטשילד" בספיר, נעשו סיורי שטח במרחב התכנון, והתקיימו אירועים משותפים של סטודנטים הפעילים בארגון, תלמידי בתי ספר בשדרות ומתנדבים בחברת אמדוקס הפועלת בעיר. כל זאת במטרה לקדם את המודעות לצורך שבהקמתו ולהטמיע בתכנונו את תשומות הציבור. כמו כן התקיים תהליך לגיבוש תובנות ולתכנון אשר כלל ניתוח אורבאני וסטטוטורי, תאומים עם גורמים ברשויות המקומיות וגורמים בקהילה. בנוסף נעשה תהליך ליווי לתכנון תוואי השביל שבעקבותיו הופקה (ע"י העירייה) תכנית הנדסית, ולאחר מכן אף גובש אומדן עלויות מפורט להקמתו של השביל. כיום נמצא הפרויקט לפני ביצוע, ועיקר המאמצים מושקעים בהשגת מימון להקמתו (לחץ כאן לכתבה המצולמת של "חדר החדשות" מאפריל 2013).

תרומתו העיקרית של מחקר הפעולה לקהילה מתחלקת לשתיים: האחת - תרומה לקהילת התושבים המקומיים ובעלי העסקים - פיתוח שביל ינגיש את העיר ותושביה למכללה, יביא למשיכת סטודנטים לגור בשכונות (בכך תגבר פעילותם בעיר מבחינה חברתית, תרבותית וכלכלית) ויכלול שדרוג של המרחב הציבורי באזור התכנית עבור תושבי השכונות הסמוכות.
השניה - תרומה לקהילת הסטודנטים - הנגשת השכונות למכללה תגדיל את האטרקטיביות שלהן למגורי סטודנטים ובכך תרחיב את היצע הדיור הנגיש למכללה המצוי כיום במחסור, כמו גם למוקדי צריכה ושירותים המרוכזים ברובם בשדרות.

 
 

 2013© כל הזכויות שמורות ל “החממה החברתית דיוור וקהילה”
לייבסיטי - בניית אתרים