עברית / العربية English
         
 
 

 


 
 
News & Updates
בקרוב יעלה אתר אינטרנט חדש לחממה החברתית
---------------------------------------------------
פורסמו שמות הזוכים והתמונות בתחרות הצילום בעיר עכו!
לצפייה לחצו כאן
---------------------------------------------------
מוזמנים להתעדכן בדף הפייסבוק שלנו!
להצטרפות לחצו
---------------------------------------------------
לקריאה נוספת, בקרו אותנו בבלוג החממה החברתית
לכניסה לחצו כאן
---------------------------------------------------
       > סטודיו נוף: קמפוסים עירונייםסטודיו נוף: קמפוסים עירוניים  |  מנחות: אדר’ נוף רבקה שטרנברג ואדר’ נוף נעמה מישר  |  סמסטר חורף תשע"ה


המרחב התפקודי הוא קורס המבקש למקם במרכזו את שאלת התפקודיות של הנוף הבנוי עבור המשתמשים והקהילות כפריזמה לתכנון והתערבות בסביבות עירוניות והוא מהווה נדבך אקדמי נוסף לפעילות האקדמית של 'נוף כסוכן פעיל' שהתמקד בעיר חדרה בשנת 2012.
 
המרחב התפקודי הוא קורס מוטה-קהילה. במהלך הקורס יתקיים קשר בין הסטודיו לבין קהילות מקומיות – בתווך גופים מוסדיים ואזרחיים. הקורס יקנה כלים ליצירת תקשורת עם קהילות ותושבים, לפענוח סוגיות חברתיות-מרחביות העולות במפגשים ולייצוג של המפגשים כעדות וכמשאב לתכנון.
הקורס יקנה כלים נוספים לאיסוף וניתוח מידע מרחבי-חברתי, לחשיבה אסטרטגית בתכנון ולהתערבות מידית מחוללת במרחב על בסיס המדדים התפקודיים של חיי היומיום בשכונות הדר הכרמל והמושבה הגרמנית בחיפה.
הקורס יבחן כיצד מידע על נכסים ומשאבים מרחביים-חברתיים (assets), למידת התפקודים שלהם (performance) והיכרות עם משתמשים בהם (users) יכולים לחולל שינוי באסטרטגיה של עיצוב ובהתערבות מחוללת במרחבי היומיום. 
 
אנו נתמקד בקמפוסים עירוניים – הן מסורתיים והן חדשניים – של אקדמיה, חינוך, ספורט ותרבות.
קמפוס בלטינית = שדה. בעת העתיקה שימש קמפוס מרטיוס (שדה מרס) ברומא לתרגולים צבאיים והמונח קמפ (camp) הגדיר אזור חניה ואימונים צבאיים. מאז המאה ה-17 המונח קמפוס שימש בארה"ב להגדרת המרחב הפתוח בלב מתחם אקדמי, ומאמצע המאה ה-20 הוא מגדיר מתחם אקדמי שלם. כיום משתמשים במונח קמפוס גם לתיאור מתחמים שיש בהם שימושים תמטיים כמו בית חולים, חברה כלכלית, אזור תעשייה וכדומה. אנו נלמד על המסורת של קמפוסים (אקדמיים) סגורים והומוגניים מבחינה תמטית ותפקודית, נזהה קמפוסים תמטיים לא סגורים בעיר ונבחין אותם באופן פתוח-קצה מסביבתם בכלים של אדריכלות נוף. כמו כן נחקור אפשרויות של מערכות תפקודיות תמטיות במרחבים עירוניים שבהם לא ניתן לייצר קמפוס מסורתי או אפילו קמפוס פתוח-קצה.

לבלוג הקורס


2013© כל הזכויות שמורות ל “החממה החברתית דיוור וקהילה”
לייבסיטי - בניית אתרים