עברית / العربية English
         
 
 

 


 
 
News & Updates
בקרוב יעלה אתר אינטרנט חדש לחממה החברתית
---------------------------------------------------
פורסמו שמות הזוכים והתמונות בתחרות הצילום בעיר עכו!
לצפייה לחצו כאן
---------------------------------------------------
מוזמנים להתעדכן בדף הפייסבוק שלנו!
להצטרפות לחצו
---------------------------------------------------
לקריאה נוספת, בקרו אותנו בבלוג החממה החברתית
לכניסה לחצו כאן
---------------------------------------------------
       > תנאי חיים
התערוכה תנאי חיים הוצגה לראשונה בישראל בגלריית ארטפורט בתל אביב (26/12/2014-1/3/2014). אוצרות הגרסה המקומית של התערוכה הן ורדית גרוס, סיגל ברניר, ופרופ' יעל מוריה קליין, המשמשת גם כחברת סגל בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים. לאה אביר, המשמשת היום כאוצרת מוזיאון חיפה, שימשה כיועצת לתערוכה.

ההחלטה להציג את התערוכה "תנאי חיים" בטכניון נבעה מהרצון ליצור שיח מקומי - טכניוני וחיפאי - סביב נושאי התערוכה, הקשורים באופן הדוק לנושאים אותם מבקשת החממה החברתית להעלות לסדר היום.

הגירסה החיפאית של התערוכה הוצגה בגלריית פ.ק.ה הנמצאת בליבה של הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון. הגלריה פתוחה לא רק לסטודנטים ולסגל הפקולטה, אלא לכלל קהילת הטכניון, לתושבי חיפה ולקהל הרחב.

חלל הגלריה הגמיש איפשר להציג את התערוכה באופן שחשף את מכלול העבודות, אך במקביל איפשר למבקרים להתמקד בכל מוצג בנפרד וללמוד על תכניו. בתערוכה הוצגו כ- 20 עבודות, מתוכן 10 הוצגו על גבי טאבלטים שאפשרו צפיה ודפדוף באופן מקוון. בנוסף, הוקרנה על הקיר מקהלת התלונות העולמית.

מלבד העבודות הבינלאומיות הוצגו בתערוכה גם עבודות מקומיות שהוצגו גם בגלריית ארטפורט בתל אביב וכן קבוצת "יוצרים סיפור חיפאי". זו קבוצה של אנשים יוצרים: כותבים, אנשי תיאטרון וקולנוע ויוצרים מתחום האמנות הפלסטית, ערבים, יהודים, חיפאים וותיקים וחדשים.

חברי הקבוצה נפגשים אחת לחודש ביוזמת תכנית חיפה עיר משותפת של ארגון שתי"ל וקבוצת עט לשינוי חיפה, וחולקים את עבודותיהם המתייחסות כולן למרחב החיפאי המשותף. יחד, יוצרות היצירות פסיפס מגוון של סיפורים ותמונות חיפאיות, המאירות את העיר ממגוון נקודות מבט.

קהל המבקרים בתערוכה, אשר כלל סטודנטים, חברי סגל, אורחים ותושבים, נחשף לתכני התערוכה, הביע עמדה, התעניין ולמד. במהלך התערוכה התקיימו במסגרתה מספר אירועים פתוחים לקהל הרחב.


 
 
אירועי התערוכה:

אירוע הפתיחה: אירוע הפתיחה התקיים בכניסה לגלריית פ.ק.ה בתאריך 28/5/14. באירוע הציגה אוצרת התערוכה יעל מוריה את נושא התערוכה ואת העבודות המוצגות בה. האורחים הוזמנו לקחת חלק פעיל באמצעות כתיבת תלונות במחברת התלונות, ציור וכתיבה על הקיר, איסוף חומרים, האזנה וצפיה במוצגים.
אסטרטגיות אזרחיות במרחבים עירוניים: הצגת עבודות ודיון במסגרת קורס ה' בהנחיית פרופ"ח גבי שוורץ ואדר' דקלה יזהר. במסגרת הפעילות הציגו הסטודנטים עופר אלן, ליזי מיכאל וגילי קסלמן את עבודותיהם. בדיון השתתפו גם סטודנטים מהמרכז האקדמי ויצ"ו חיפה.
אדריכלות, אקטיביזם ומחויבות חברתית: במסגרת הקורס שהועבר ע"י פרופ' רחל קלוש ורונן בן אריה, התקיים שיעור פתוח בחלל התערוכה. בשיעור הוצגו בהרחבה כמה מהעבודות המוצגות בתערוכה, הוצגו טקסטים רלוונטים על אמנות במרחב הציבורי ונערך דיון בנושאי הקורס והקשרם לחומרי התערוכה.
ביקור של עובדי בית הגפן: בית הגפן הוא מרכז תרבות ערבי יהודי הפועל בחיפה שנים רבות. המרכז מפתח את קשרי הגומלין הבין תרבותיים בין העדות והדתות השונות בישראל ופועל לקיום חיים משותפים בשוויון באמצעות פעילויות חינוך, תרבות ותיירות. צוות בית הגפן בראשותו של מנכ"ל המרכז ביקר בתערוכה וקיים דיון ופעילות בנושאים בהם עוסקת התערוכה.
מקהלת התלונות: בהשראת המוצג "מקהלת התלונות" שהוצג בתערוכה הוחלט ליצר מקהלת תלונות טכניונית-חיפאית. במהלך תקופת התערוכה הוצבה בגלריה מחברת בה הוזמנו המבקרים לכתוב תלונות על הטכניון, על הפקולטה ועל חיפה. אורחי התערוכה נענו לאתגר ולהזדמנות והביעו את תלונותיהם בנוגע לאיכות החיים בקמפוס, זיהום האוויר בחיפה, הקושי הכלכלי בחיים הסטודנטיאליים, התאמת המרחב העירוני לצרכי הסטודנטים ועוד נושאים רבים ושונים. התלונות הולחנו ע"י אחד הסטודנטים והושמעו באירוע נעילת התערוכה (ראו להלן).
אירוע הנעילה: באירוע הנעילה השמיעה מקהלת סטודנטים חברי הפקולטה את הגירסה הטכניונית של מקהלת התלונות. האירוע התקבל בהתלהבות רבה על ידי הקהל.  בהמשך הערב הקריאה קבוצת "יוצרים סיפור חיפאי" בפני הקהל מספר סיפורים חיפאיים מקומיים שנבחרו מתוך הפרויקט שלהם.

 


2013© כל הזכויות שמורות ל “החממה החברתית דיוור וקהילה”
לייבסיטי - בניית אתרים